Читацький зал

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Згадуємо перші кроки сьогоднішніх автогігантів

Як виглядав найперший автомобіль BMW? А Cadillac? А Hyundai? Первістки цих та інших існуючих сьогодні марок зібрані у великій статті.

У житті кожної людини перший, невпевнений крок – завжди ще і найважливіший. З автомобілями рівно та ж петрушка. Без першого нехитрого, ліцензійного BMW не було б космічного i8; НЕ зважся Енцо Феррарі на будівництво спідстера 125S, не трапилися б потім ні F40, ні LaFerrari, а без першого FIAT ми б, можливо, до сих пір ходили пішки.

Підпишись на канал "УкрАвтопром"

Це перший випуск історичного огляду, до якого увійшли 20 автомобілів італійських, британських, німецьких, французьких, американських, японських і корейських автовиробників. Компанії представлені в алфавітному порядку.

Alfa Romeo – A.L.F.A. 24 h.p. (1910 г.)

Як відомо, назва знаменитої міланської марки – це наполовину абревіатура. Спочатку A.L.F.A. – це Anonimo Lombardo Fabbrica Automobili, тобто щось на зразок ВАТ «Автозавод з Ломбардії». Друга половина імені дісталася марці від підприємця Миколи Ромео, який купив A.L.F.A. в 1915 році.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок
A.L.F.A. 24 h.p.

Перший автомобіль марки A.L.F.A. – модель 24 h.p. – оснащувалася рядною «четвіркою» об’ємом 2,4 літра і потужністю, що характерно, 24 кінські сили. Пізніше на цю ж машину ставили чотирьохлітровий мотор, і швидкість такої «Альфи» наближалася до 100 кілометрів на годину. Не так вже й кисло для початку XX століття.

Aston Martin «Coal Scuttle» (1914 г.)

На відміну від «Роллс-Ройса», тільки частина назви цієї британської марки є прізвищем засновника. Причому друга частина. У 1913-му успішний лондонський автодилер Лайонел Мартін виграв швидкісний підйом на пагорб «Астон Клінтон». На радощах він придумав для майбутніх моделей тоді ще існувала тільки в проекті фірми ім’я Aston Martin, схрестивши назву гонки і власне прізвище.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

В основу першої машини бренду лягло шасі Isotta Fraschini з 1,4-літровим мотором Coventry Simplex. Лайонел дуже творчо назвав свій автомобіль Coal Scuttle, тобто «відерце для вугілля». Але потім почалася війна, тому сміх, гонки, а разом з ними і випуск автомобілів довелося відкласти на чотири роки.

Audi Type A (1910 г.)

Коли Аугуст Хорьх вщент розсварився з радою директорів власної компанії Horch (ті вважали автогонки марною тратою сил і часу, а Аугуст був упевнений, що автоспорт – синонім слова прогрес), він грюкнув дверима і організував нову фірму. На латині слово Audi означає приблизно те ж саме, що на німецькому Horch – дієслово «слухати».

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Першою серійною машиною нової компанії став «Ауді» тип А з 2,6-літровим 22-сильним мотором. З технічної точки зору автомобіль багато в чому повторював Horch 18/22, але ніхто з цього скандал роздувати не став.

Bentley 3-liter (1919 р)

Перший британський автомобіль, назва якого вказувало на об’єм двигуна, а не на його потужність – це Bentley 3-liter, створений Уолтером Бентлі і його другом Френком Берджессом, в минулому гонщиком і конструктором фірми Humber.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Спочатку Bentley Motors, яка базувалась в Лондоні, пропонувала клієнтам тільки шасі без кузова. Причому при ціні понад 1000 фунтів, трилітровий «Бентлі» вважався одним з найдорожчих на ринку. Модель пропонувалася в трьох виконаннях: Blue Label – стандарт, Red Label – форсована версія зі ступенем стиснення, доведеної до 5,3: 1, і Green label – вкорочене шасі і найпотужніший мотор, який гарантував максималку в 160 кілометрів на годину.

BMW 3/15 DA1 (1929)

Після Першої світової війни відомий виробник авіадвигунів був змушений шукати нове застосування виробничим потужностям. У свій час BMW випускала навіть кухонні меблі, потім перемкнулася на мотоцикли, а в 1928-му році купила компанію Dixi, що займалася складанням ліцензійних Austin Seven. Так що перший автомобіль BMW – це легальна копія англійської малолітражки.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Складний індекс оригінальної «бехи» – 3/15 DA1 – розшифровується просто. Перша цифра – потужність, оподатковувана податком, друга – реальна кількість «коней». Букви DA – абревіатура німецького Deutsche Ausführung, щось на кшталт «Зроблено в Німеччині».

Bugatti type 13 (1910)

Свій перший транспортний засіб – квадроцикл з чотирма (!) моторами – Етторе Бугатті побудував ще в 1899-му. Але першою машиною, прикрашеної знаменитої овальної емблеми Bugatti, став Type 13.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Збірку моделі налагодили в цехах колишньої фарбувальні в німецькому (по-крайній мірі, на той момент часу) Мольсаймі, який став домівкою для фірми італійського інженера. До початку Першої світової зібрали тільки чотири примірники дуже легкою – всього 300 кілограмів – 30-сильної моделі. Справжня слава терпляче чекала Етторе і його творіння тільки через кілька років.

Cadillac Model A Runabout (1902)

Перший легковий «Кадилак» був дуже схожим на перший легковий «Форд». Взагалі, між цими компаніями більше спільного, ніж можна припустити. Власне, автомобілі марки «Кадилак» стали випускати на заводі … Henry Ford Company.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

До пори тут заправляв той самий Генрі Форд, поки не був вигнаний інвесторами. Новим технічним директором фірми призначили Генрі Ліланда, а компанію перейменували в Cadillac Automobile Company. Перший автомобіль майбутньої преміальної марки побудували на основі напрацювань, залишених Фордом.

Chevrolet Classic Six (1911)

Місандерстендінг. Ось що сталося у відносинах засновників марки Вільяма Дюрана і Луї Шевроле. Перший – спритний бізнесмен, відчайдушний ділок і рішучий стратег – запросив другого, відомого гонщика і конструктора, з метою побудувати недорогий і популярний автомобіль.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Але Шевроле, схиблений на швидкості, а не на доларах, зробив дорогу і потужну модель Classic Six з шестициліндровим мотором і цінником, як у «Кадилака». Коли ж Дюран наполіг на випуск більш дешевих машин, Шевроле, ображений самим фактом того, що його ім’я використовується на якомусь ширвжитку, грюкнув дверима.

Chrysler B70 (1924-25)

На початку 1920-х колишній президент «Бьюїк», а також щасливий кризис-менеджер «Вілліса» і «Максвелла» Уолтер Крайслер виявив на ринку порожню нішу – він хотів робити досить потужний і престижний автомобіль, який при цьому випускався б великими тиражами.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Що, в свою чергу, дозволило зробити ціну привабливою. Так на світ з’явився Chrysler B70 – красивий і недорогий, з 3,3-літровою “шісткою” потужністю 68 кінських сил і гідравлічними гальмами всіх коліс. Уже в перший рік Крайслера вдалося продати понад 30 тисяч «семидесяток», і на небосхилі Детройта зійшла нова зірка.

Citroen A (1919)

Закінчилася Перша світова позбавила великого французького фабриканта Андре Сітроена, нажившого стан на військових замовленнях, основного заробітку. Тоді замість снарядів він вирішив випускати автомобілі. Прості, надійні і дешеві. Citroen Typ A 10CV, створений інженерами Жюлем Саломоном і Едмоном Мойї, оснащувався 18-сильним 1,3-літровим мотором і розганявся до 65 кілометрів на годину.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Коштувала машина не дорожче семи тисяч франків – десь утричі менше звичних автомобільних цінників того часу. Не дивно, що за два місяці Сітроен зібрав понад 16 тисяч замовлень і незабаром заслужив славу французького Генрі Форда.

Ferrari 125S (1947)

Енцо Феррарі найбільше на світі любив гонки і гоночні автомобілі. І навряд чи він коли-небудь зважився б на випуск звичайних легковиків, але … потреба змусила. Витрати на утримання «Скудерії» потрібно було оплачувати, і Енцо вирішив робити автомобілі на продаж. У будь-якому випадку, це повинні були бути спортивні, породисті автомобілі!

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Першою машиною, яку можна назвати 100-відсотковим Ferrari, став двомісний спідстер 125S, розроблений Джоаккіно Коломбо. 12-циліндровий мотор об’ємом 1,5 літра видавав 118 кінських сил, що при масі в 650 кілограмів дозволяло розганятися до 170 кілометрів на годину. За перші півроку новий Ferrari в 14 стартах здобув шість перемог, а в Маранелло потягнувся струмочок заможних клієнтів.

FIAT 3,5 h.p. (1899)

«Фабрика італійських автомобілів з Турина», або просто FIAT, заснували 11 липня 1899 го, а ближче до кінця року світ побачив перший автомобіль бренду.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

FIAT 3,5 h.p. з двоциліндровим 600-кубовим мотором видавав чотири кінські сили, оснащувався трьохшвидкісною МКП, в якій не було задньої передачі, і пропонувався зі стандартним кузовом роботи каретних справ майстра з Турина Марчелло Алессіо. Максимальна швидкість першого «Фіата» становила 35 кілометрів на годину.

Ford Model A (1903)

Зубний лікар з Чикаго Ернст Пфенниг увійшов в історію, ставши першим покупцем автомобіля марки Ford. 15 липня 1903 року процвітаючий дантист придбав ранебаут Ford A з додатковою опцією у вигляді складного верху. Покупка обійшлася містеру Пфенігу в 850 доларів.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Сам же Ford Model A, як ми вже розповідали, здорово схожий на Cadillac Model A. Різниця була в моторі: на «Форді» стояв двоциліндровий агрегат, а «Кадилак» обходився одноциліндровим. Напевно, саме тому «Форд» коштував на сотню баксів дорожче.

Honda T360 (1963)

Першою чотириколісною «Хондою» вважається ця миленька вантажівка, хоча по духу цей пікап-симпатяга більше нагадував спортивний мотоцикл. Що ви скажете, наприклад, про тахометр, розміченому до 14 000 об/хв?

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

В реальності 356-кубовий чотирициліндровий двовальний моторчик крутився трохи менше, але тільки трохи. Максимальні 30 кінських сил Honda T360 розвивала на 9000 об/хв і розганяла до 62 кілометрів на годину. Ще однією рідкістю була п’ятиступінчаста коробка передач.

Hyundai Pony (1975)

Один з найбільших промислових конгломератів Південної Кореї Hyundai зацікавився автомобілями в кінці 1960-х. Перший час справа обмежилася ліцензійним випуском англійських моделей, але потім корейцям захотілося більшого. Джорджетто Джуджаро розробив дизайн, а британський інженер Джордж Тернбулл з комплектуючих «Міцубісі» – мотора, коробки передач, заднього моста, підвіски – зібрав перший Hyundai, який отримав скромне ім’я «Поні».

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Незважаючи на невигадливу зовнішність і простенькі характеристики, машина відразу стала популярною. Багато в чому завдяки дуже доступною ціною.

Infiniti Q45 (1989)

Перший в історії автомобіль цього японського преміум-бренду був злегка адаптовану версію Nissan President в кузові JHG50.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Під капотом V8, 280 сил, «автомат», шкіра, всі справи … Але, на відміну від конкуруючого Lexus LS, відразу взяв швидкий старт, на престижний седан Infiniti покупці реагували спокійніше. Набагато спокійніше.

Jaguar – SS Jaguar (1931)

Прозорливості сера Вільяма Лайонса можна тільки позаздрити. На початку тридцятих засновник фірми Sidecar Swallow, також відомої під скороченою назвою SS, про всяк випадок запатентував слово Jaguar в якості торгової марки.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Спочатку «Ягуарами» називалася серія моделей Sidecar Swallow: седани, купе, родстери. Але після війни, коли у абревіатури SS з’явилися малоприємні асоціації, Sidecar Swallow перетворилася в Jaguar.

Jeep CJ-2 (1945)

Самі американці вважають за краще вести літочислення «Джипа» з 1941 року. З того моменту, як в серію пішов багатоцільовий військовий позашляховик Willys MA – в світі більш відомий під прізвиськом «Джип». Однак вперше це слово використовували в якості офіційного імені всюдихода в 1945-му.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Призначений для продажу в приватні руки варіант військової машини отримав ім’я Willys CJ-2, причому букви CJ власне і означали Civilian Jeep. В іншому відмінності від героя військового часу були мінімальні: той же 2,2-літровий мотор, триступенева коробка, знайомі обриси кузова. З нового – решітка радіатора і палітра кольорів веселіше хакі.

Kia FIAT 124 (1970)

Напевно ви запитаєте: «Що, не могли знайти фотографію краще?». А ми відповімо: «Всі претензії відправляйте на адресу фірмового музею KIA». Знімок-то прямо звідти.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Складно сказати, чому ліцензійний корейський Fiat 124 представлений в експозиції історичного сховища в настільки ушатанном вигляді, але факт залишається фактом – першим легковим «Кіа» став до болю знайомий нам «Жигуль». Тьху, FIAT 124. Ну а що? З пісні слів не викинеш.

Lamborghini 350 GT (1964)

Посперечавшись з самим Енцо Феррарі про якість спортивні автомобілі, Ферруччо Ламборгіні вирішив довести, що і сам чогось вартий. І довів. Найнявши цілу купу іменитих інженерів і дизайнерів, послуги яких обійшлися в цілий статок, Ферруччо з першої спроби отримав добротний результат.

Вони були першими: з яких моделей почалася історія автомобільних марок

Lamborghini 350GT вийшов і красивим, і потужним, і не дуже примхливим. Його 12-циліндровий 280-сильний мотор дозволяв машині розганятися до солідних 250 кілометрів на годину.

Source
motor.ru
Back to top button