В ЄС узгодили кліматичну програму до 2050 року

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен представила програму ЄС щодо захисту клімату, так звану «Зелену угоду» (European Green Deal).

Згідно з оприлюдненим у Брюсселі планом заходів, до 2030 року ЄС повинен скоротити обсяги викидів парникових газів на 50-55% відносно показника 1990 року, а через тридцять років, до 2050 року, країни-члени ЄС зведуть до нуля різницю між викидами парникових газів і їх поглинанням.

Для компенсації втрат країнам, які економічно постраждають від переходу на більш чисті види енергії, планується виділити фінансову допомогу. На ці цілі, як з фондів ЄС, так і з державних і приватних джерел, буде виділено 100 мільярдів євро, а в цілому ж на реалізацію Green Deal прогнозується виділити близько одного трильйона євро.

Європейська Зелена угода – наша нова стратегія зростання, яка допоможе скоротити викиди при створенні робочих місць, зазначила Урсула фон дер Ляйен.

За планами Єврокомісії, це означає повну перебудову європейської економіки. Один із кроків – відмова від автомобілів, які створюють шкідливі викиди, і перехід на електромобілі або машини з іншими видами екологічно чистих двигунів, а також масштабний розвиток мереж громадського транспорту.

При цьому і промисловість теж повинна буде випускати продукцію без шкідливих викидів, т.зв. безвуглецеве виробництво. Щоб захистити європейських виробників від дешевої конкуренції з країн і регіонів, де кліматичні норми не дотримуються, заплановано значне підвищення ставок ввізних мит.

Лідери країн Євросоюзу підтримали запропонований Єврокомісією план, щоб Європа стала першим кліматично-нейтральним континентом до 2050 року.

За словами президента Європейської Ради Шарля Мішеля, підтримавши “Зелену угоду”, країни ЄС врахували позицію Польщі, якій потрібно більше часу для адаптації до нових вимог, виходячи з істотної енергетичної залежності цієї країни від вугілля.

Отримавши мандат довіри від учасників Євросоюзу, Єврокомісія вже в березні запропонує новий кліматичний закон в розвиток раніше поданої “зеленої” дорожньої карти.