Ретро

Саморобний автомобіль-амфібія «Катомобіль»

Побудований був в період з 1966 по 1974 рік умільцями з Кривого Рогу братами Демидовими.

Для приведення амфібії в рух використовувався двигун мотоцикла «Урал», доповнений системою примусового охолодження (за допомогою вентилятора від автомобіля ЗАЗ-966) і масляним радіатором. Як вузли трансмісії (зчеплення, коробка передач, привідний міст), ходової частини (підвіска, колеса), управління (рульове управління, гальма) і електроустаткування були також використані стандартні агрегати і деталі автомобіля «Запорожець».

Рух по воді здійснювався за допомогою гребного гвинта, встановленого на відкидний колонці, здатного повертатися навколо своєї вісі для управління на плаву. Кузов амфібії складався з трьох основних частин: водонепроникної в центральній частині, з розміщеними в ній двигуном і агрегатами трансмісії, і шарнірно з’єднаних з нею двох поплавців з глісуючими обводами. Причому, при експлуатації амфібії на суші, ці поплавки розміщувалися уздовж бортів і виконували функцію колісних арок (всі зовнішні панелі кузова виконані зі склопластику).

Актуальні автомобільні новини в нашому Телеграм каналі

На суші, для зручності входу в пасажирський відсік «Катомобіля», нижня боковина-поплавок опускалася, а панель даху і верхня засклена панель кузова навпаки відкидалися. При русі по воді поплавці, за допомогою спеціального механізму, підбивалися під колеса «Катомобіля», тим самим перетворюючи його в глісуючий катамаран. Останнє дозволяло йому розвинути досить високу максимальну швидкість. Принаймні, вона була значно вище, ніж у плавучих машин із водозаміщенням. За даними авторів проекту, «Катомобіль» міг виходити навіть на режим глісування (і все це за не дуже високої потужності двигуна).

На плаву поплавці підводяться безпосередньо під колеса «Катомобіля», тим самим перетворюючи наземний транспортний засіб в глісуючий катамаран.

Однак, поряд з очевидними перевагами, дана конструкція мала і недоліки. Найбільш характерними з них були:

• Відсутність повного приводу, що істотно обмежувало здатність входу в воду і виходу з води на берег (був необхідний дуже пологий ухил берега);

• Необхідність в додаткових механізмах і пристроях для переміщення боковин-поплавців щодо кузова.

На компонування і конструкцію «Катомобіля» отримано авторське свідоцтво як на «Автомобіль-амфібію». А у висновку НАМІ (видано в 1975 році) зазначалося наступне:

• Предметом винаходу є транспортний засіб амфібійного типу з обмеженою сферою застосування.

• Компонування і конструкційна схема його кузова невластива виробам автомобільної промисловості.

Втім, це (знову ж таки, за висновками НАМІ) не виключало можливості використання даного винаходу при розробці спеціальних амфібійних колісних машин катамаранного типу.

Back to top button