Читацький зал

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі

Знайомимося з транспортом пожежних, схожим на місяцеходи, трансформери, прибульців з майбутнього і військову техніку

Ми звикли захоплюватися високотехнологічними розкішними седанами, мрійливо зітхаємо побачивши суперкарів, посміхаємося м’язистим американським «мачо», готові годинами з завмиранням серця слухати пісню високофорсованих двигунів… Але чому вражаюча пожежна техніка раз по раз вислизає від нашої уваги? Це упущення пора виправити!

Вогонь… Люта стихія, що несе руйнування і творення, знищення та очищення. У всі часи її шанували і намагалися приборкати для служіння людям. Стародавні слов’яни, наприклад, бачили в полум’ї живу істота і вважали, що його слід вчасно годувати, щоб воно приносило користь. Красиве, романтичне і в певному сенсі вірне бачення, чи не так? Втім, сотні років людської еволюції наочно довели, що повністю підпорядкувати вогонь неможливо. Вирвався на волю і пожирає все на своєму шляху монстра доводиться знищувати за допомогою грізної техніки особливого призначення. Представляємо вашій увазі деяких представників загону вогнеборців з дивовижною зовнішністю і вражаючими можливостями.

Підпишись на канал "УкрАвтопром"

Rosenbauer Panther

Австрійська компанія Rosenbauer International AG, один з найбільших світових фахівців у галузі пожежної техніки, не випадково назвала своє ефектне дітище «Пантерою» – в ньому дійсно ховається сила хижака. Panther відноситься до категорії аеродромних автомобілів, які за обов’язком своєї служби змушені бути одними з найбільш потужних і динамічних серед собі подібних.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer Panther
Rosenbauer International AG

Надзвичайні події з літаками прискорюють хід часу і надають рахунок за кожну секунду. Без дуже потужної і швидкої техніки тут ніяк, адже територія аеропортів величезна, а повітряне судно може перебувати на віддалі за межами злітно-посадкової смуги. Специфіка усунення наслідків авіаційних катастроф змусила сформулювати ряд технічних вимог до аеродромних машин – вони повинні розганятися до 80 км/год максимум за 30 секунд і розвивати не менше 115 км/год.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer International AG

Всесвітньо відомий аеродромний страж від Rosenbauer більше скидається на місячного мандрівника, ніж на пожежну техніку в звичному стереотипному розумінні – не випадково він зіграв роль «Сентінел Прайм» в третій частині «Трансформерів». Основу машини, побудованої за модульним принципом, становить шасі військової вантажівки MAN SX. Дизельний двигун Volvo розміщений ззаду, а обладнання для пожежогасіння розташовується посередині.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer International AG

Модифікації з колісною формулою 4×4 і 6×6 розвивають до 700-750 к.с., в той час як віддача восьміколесних монстрів, озброєних відразу двома моторами, може досягати 1450 сил. Гіперкар серед «пожежних» повною масою понад 50 тон розганяється до 80 км/год менш ніж за 25 секунд і летить до місця події на максимальних 135 км/год.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer International AG

Що стосується обсягів вогнегасних компонентів, то тут наведемо як приклад автомобіль 8×8, який несе службу в аеропорту Ганновера. Його баки вміщують 12 500 літрів води, 1500 літрів піноутворювача і 500 літрів порошку.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer International AG

Склад подається через турель в передній частині кузова або лафетний ствол на даху. Продуктивність «гармат» – до 9000 і 6000 літрів за хвилину відповідно.

Rosenbauer Tigon

Ще одне вражаюче творіння австрійців – Tigon, мимоволі асоціюється з фантастичним транспортом колонізаторів Марса. Назва машини, як і в випадку з Panther, прийшло зі світу диких кішок. Тигона, він же тигролев – це гібрид тигра-самця і левиці-самки, хоча в даному випадку ми маємо помісь чеської Tatra і технічних рішень Rosenbauer.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer Tigon
Rosenbauer International AG

Вогнеборец нагадує аеродромних рятувальників, але по факту таким не є – компанія-виробник позиціонує його для індустріальних завдань і застосування там, де немає асфальту. За базу взято чотирьох- і п’ятиосні шасі військової вантажівки Tatra Force 8×8 і Force 10×10 з фірмовою хребтової рамою і незалежною підвіскою. Силова установка та ж, що і у «пантери» – 700-сильний двигун Volvo D16 агрегатирован з автоматичною коробкою передач Allison. Їх тандем дозволяє прискорюватися до 80 км/год за 35 секунд і набирати 120 км/год.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer International AG

Місткість відсіків для рідин під стать розмірами титанічної машині: стандартний Tigon готовий взяти на борт 9000 літрів води і 3500 літрів піноутворювача. Розмова з полум’ям у «хижака» у всіх сенсах коротка. Турель на бампері здатна в хвилину вивергати 2000 літрів вогнегасної речовини на відстань до 70 метрів. Якщо цього недостатньо, в справу вступить лафетних стовбур на даху, який вистрілює 9500 л/хв на сотню метрів.

NAFFCO Falcon

Два двигуна потужністю 1400 к.с., розгін до 80 км/год менш ніж за 25 секунд, вісім ведучих коліс і склопластиковий кузов неземного дизайну – це не машина з продовження «Прометея», а монстр Falcon 8×8, представлений дубайської компанією NAFFCO (National Fire Fighting Manufacturing FZCO) на початку 2020 року. Воістину, цього красеня зніматися б в кіно – перевозити космонавтів по пустками таємничих зловісних планет, але призначення у нього цілком земне. Один з найбільших аеродромних «пожежних» в світі везе більше 18 000 літрів води і покликаний боротися з різними спалахами, в тому числі викликаними легкозаймистими рідинами.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
NAFFCO Falcon
NAFFCO

Інші «соколи» NAFFCO, також побудовані на основі не комерційного, а кастомними шасі, скромніше. Вони бувають в чотирьох- і шестиколісний версії (близько 500 і 700 к.с. відповідно), а також в варіанті з чотирма осями і двигуном потужністю близько 900 коней. Віддача топової модифікації не вражає уяву на тлі «пожежного гіперкара» Rosenbauer Panther, але бортовий запас вогнегасних компонентів вражає. Близькосхідний монстр в модифікації Falcon-8 повною масою 52 тонни транспортує 16 000 літрів води і 1920 літрів піни, вистрілюючи їх під тиском в 10 бар з продуктивністю до 10 000 літрів в хвилину.

Oshkosh Striker

Oshkosh Corporation з однойменного міста в американського штаті Вісконсін відома машинами спеціального призначення і цікавою армійською технікою, такою, що заслуговує на окрему розповідь. Пожежні автомобілі в її палітрі теж є, причому з’явилися вони досить давно. Тут би згадати про співпрацю з виробником «пожарок» Pierce, якого Oshkosh купила в 1996 році, але в інший раз, інакше наша розповідь потягне на «Війну і мир», не менше.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Oshkosh Striker
Oshkosh Corporation

У шістдесяті роки «Ошкош» почала виробляти техніку для потреб військових і в 1977-му представила вражаюче аеродромне чудовисько – P15 8×8 довжиною 13,8 метра і висотою 4,2 метра. Гігант з двома дизельними двигунами Detroit Diesel сукупною потужністю трохи менше 1000 кінських сил мав зовнішність справжнього «пса війни», але служив мирним цілям – міг транспортувати близько 23 000 літрів води і 1950 кг піноутворювача. Пізніше Rosenbauer побудувала унікальний аеродромний автомобіль на базі бескапотніка Oshkosh DA-3838 з шарнірно-сполучених чотиривісних шасі. У військовій версії він мав індекс DA-1500, а для цивільного користування носив звучне ім’я Viper.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Rosenbauer Viper на шасі Oshkosh DA-3838
Oshkosh Corporation

Одним з найбільш знаменитих пожежних Oshkosh є цивільний Striker, який несе службу в багатьох аеропортах по всьому світу. Як і вищезгадана техніка, він буває в двох-, трьох- і чотиривісному варіанті.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі
Oshkosh Corporation

Найбільший «Страйкер» озброєний парою двигунів Scania DC16 потужністю по 550-770 кінських сі в залежності від виконання, здатний набирати референсні 80 км/год всього за 20 секунд і мчати на граничних 125 км/год, не розбираючи дороги – повністю незалежна підвіска і хід кожного колеса в 40,64 сантиметра робить його байдужим до відсутності твердій рівній поверхні. Бортовий запас коштів для придушення загорянь включає в себе до 17029 літрів води і 2384 літра піноутворювача.

Bronto Skylift F 112 HLA

Пожежні підйомники виглядають досить заурядно на тлі представлених вище аеродромних «місяцеходів». Саме вони в першу чергу асоціюються з канонічними пожежними машинами – великими і червоними, з величезними, закинутими на дах розкладними сходами. Незважаючи на гадану буденність, підйомники технічно складні, унікальні і здатні піднімати людей на запаморочливу висоту. Так, наприклад, варта на нафтохімічному підприємстві в Казані несе спецмашина вітчизняної компанії Вітанд на шасі Volvo 10×4 і 72-метрової стрілою.

Звичайно, це не самий гігантський підйомник з нині існуючих, хоча, скажімо, в середині дев’яностих років подібна конструкція вважалася немислимо високою. В даний час одне з визначних досягнень належить фінській системі Bronto Skylift F 112 HLA (High Level Articulated), готової доставити пожежних до хмар на рекордну висоту 112 метрів і в розгорнутому стані виробляє ірреальне незабутнє враження. Чи не про цю чи «сходах в небеса» співали Led Zeppelin?

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі

Ще одне досягнення підйомника з країни тисячі озер полягає в здатності згинатися під 90 градусів і демонструвати 26-метровий бічний виліт стріли довжиною. На представлених фотографіях і відео носієм рекордної «сходи» виступає семіосная «багатоніжка» – шасі Mercedes-Benz Actros 7660 з колісною формулою 14×8, модифіковане компанією Paul Nutzfahrzeuge.

Big Wind

Ви не повірите, але це не супер-вогнемет на шасі танка і не пересувне зброю масового ураження, а одна з найнеймовірніших пожежних машин, яку тільки можна собі уявити. Вона з’явилася на світ в якості ультимативного рішення вкрай складною і нетривіальною ситуації. Після війни в Перській затоці Кувейт місцями нагадував вогняне пекло – іракські війська, що покидали територію держави, підірвали сотні нафтових свердловин, спровокувавши пожежі біблійних масштабів. За деякими даними, палали понад семисот точок видобутку, десятки інших вивергали вуглеводні, завдаючи шкоди навколишньому середовищу.

Для ліквідації загорянь на допомогу закликали жахливий пожежний танк Big Wind («Сильний вітер»), розроблений і побудований протягом року угорською компанією MB Drilling. Якби полум’я було живою істотою з зачатками розуму і інстинкту, то напевно злякалося б одного виду супермашини, яка використала принцип газоводяного гасіння, при якому суміш повітря і води відсікає від пального кисень. За основу Big Wind був узятий радянський танк Т-34. Величезні «гармати» на поворотній платформі – це не що інше, як реактивні двигуни РД-25-300 винищувача МіГ-21 з форсажними камерами. Дві силові установки, які розвивали тягу по 7100 кгс, виступали в незвичайному амплуа – вони створювали повітряний струмінь, що несеться до охопленої свердловині на околозвуковой швидкості. Вода надходила з спеціально виритих ям до трьох форсунок над кожним соплом. Будучи змішаної з реактивним повітряним потоком, вона буквально зрізала стовп полум’я в самому його зародку – на висоті кількох метрів, де відбувалося загоряння нафти.

Оцініть найдивовижніші пожежні машини в світі

Робота «Сильного вітру», відображена на відео, виробляє воістину епічне і моторошне враження. Бій дивовижної машини з ревучим, що виривається з-під землі вогнем, нагадує сутичку механічного чудовиська з розлюченого первісною силою, в якій перемогу здобуває незламна машина. Турбореактивні двигуни знищують полум’я не тільки газоводяного струменем, але і немов пригнічують його звуком – виганяють, немов демона. За деякими даними, після ліквідації вогнищ загорянь в Перській затоці Big Wind був модернізований – на зміну шасі Т-34 прийшла броньовані ремонтно-евакуаційна машина VT-55A. Подейкують, що він до сих пір в строю і іноді з’являється на навчаннях.


Back to top button