«Форум ініціатив. Кластери Закарпаття»

«Форум ініціатив. Кластери Закарпаття», що нещодавно відбувся у вигляді панельних дискусій безпосередньо на виробничому майданчику заводу Єврокар, поблизу Ужгорода, об’єднав власників компаній, промисловців, виробників, керівників ключових підприємств, роботодавців, іноземних інвесторів і представників експертного середовища.

Учасники форуму мали нагоду проаналізувати сьогоднішню ситуацію, можливості, а також умови для подальшого розвитку вже існуючих потужностей багатьох місцевих підприємств.

Факти говорять самі за себе. У жодній іншій області немає такого сузір’я світових брендів, що вже розмістили своє сучасне, ексклюзивне та якісне виробництво та створили велику кількість робочих місць.

«Закарпаття – це вже сформований промисловий кластер, вочевидь поки не видимий для країни і Європи» -  Голова Наглядової ради ПрАТ «Єврокар» Олег Боярин.

Починаючи з 2001 року, з прийняттям законодавства «Про спеціальний економічний режим інвестиційної діяльності в Закарпатській області» та «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття», регіон відкрив вікно для інвестицій і здійснив економічний прорив у розвитку бізнесу та виробництва ексклюзивної якісної продукції, а також заклав передумови для впровадження кластерної моделі економіки.

На жаль, починаючи з 2005 року припинено дії преференційних режимів СЕЗ та державних гарантій. Саме тому виникає така висока необхідність об’єднувати зусилля бізнесу у форматі кластерів. Адже кластер -  це в першу чергу синергія конкурентів задля досягнення цілей, які кожна компанія окремо досягнути нездатна. У цій синергії як бізнес учасників, так і освітніх інституцій і є основна ідея Закарпатського автомобільного кластеру.

Відтак, проведення економічних форумів, круглих столів та зустрічей ініціативних груп є важливими кроками у боротьбі за створення сприятливого бізнес-середовища та можливістю бути почутими і почати створювати такі умови. Що і відбулось на зустрічі «Форум ініціатив. Кластери Закарпаття», підсумками якого стали не лише гасла, а і конкретні пропозиції консолідуватись та діяти у напрямку швидких ефективних реакцій на глобальні виклики та інноваційні тренди, як компаніям, так і експертам, асоціаціям і державі Україна.

Учасники Форуму розглядають і намагаються втілювати ефективну інноваційну промислову політику 4.0 з конкретними кроками її реалізації:

    Відродження існуючих та визначення нових спеціальних економічних зон, територій пріоритетного розвитку і підсилення державних гарантій для інвесторів на законодавчому рівні. Прийняття законопроектів, що наповнюють фіскальними та податковими стимулами діяльність індустріальних парків.

    Розробка ефективних економічних інвестиційних стимулів (або припинення втручання і тотального контролю).

    Створення нової ефективної інвестиційної моделі України – та демонстрація таких переваг на міжнародних майданчиках співпраці.

    Будівництво інноваційної економіки, створення та залучення українських IT до промисловості і зокрема до роботи кластеру.

    Впровадження регіональних економічних ініціатив розвитку.

    Законодавче врегулювання дуальної освіти.

Усі ці вкрай необхідні кроки, які є передумовою активного розвитку кластерів, є невід’ємною частиною процесу. Деякі з них потребують безпосередньої активної участі держави, тим не менш, надважливим аспектом є саме бізнес ініціативи та об’єднання учасників ринку та регіону задля досягнення не тільки власного процвітання, а й цілей сталого розвитку країни в цілому.

Джерело: Прес-центр ФРА